Profesyonel Güreş - Türkiye'nin En Kaliteli Güreş Platformu

Forumumuza ücretsiz bir şekilde kayıt olarak güreş gündeminden anında haberdar olabilir, sadece üyelere özel olan forumları ve son konular/mesajlar sistemini görebilir, duvar mesaj sisteminden diğer güreş severler ile sohbet edebilir, grafik, video ve benzeri medya içeriklerini görebilir, şovlar hakkında internette hiçbir yerde olmayan bilgilere erken erişim şansı yakalayabilir, RPG'e katılabilir ve en önemlisi ödüllü çekilişlerimizden güreşçi t-shirtleri, bilgisayar oyunları, VIP üyelikler ve daha fazlasını kazanabilirsin.


Köşe Yazısı | WCW'nun Büyük Patlaması

RiseGen

HZ
Yönetici
Moderatör
Premium++
Katılım
9 Nisan 2020
Konu
104
Mesaj
4,354
Toplam Beğeni
828
Konum
Ankara
Favori Güreşçisi
Danilo Barthel
Kredi
840

Önemli Not: Bu yazı https://www.wwe.com/article/big-bang-untold-story-wcw-pay-view-almost-happened sayfası kaynak alınarak yazılmıştır. Bu sayfaların çevirileri ve geriye kalan tüm üretimin hakları tarafıma aittir. İyi okumalar.WCW’nun marka hakları ve video arşivinin WWF’e satılması üzerinden 19 yıldan daha fazla süre geçti. AOL Time Warner’ın o dönemde WCW’yu satmaması ya da başka bir şirkete satması halinde neler olabileceği hakkında kafa yoruldu, yorulmaya da devam edilecek. Her zaman “acaba”lar insanların kafasında olacak. Neyse bizim konumuz bu değil. Bizim konumuz WCW tarihinde çok fazla dillendirilmemiş bir meseleye de parmak basan bir konu. WCW’nun satılış süreci ve Eric Bischoff önderliğindeki “Big Bang” planları.

WCW’nun bir problem haline gelmesi aslında 90’ların sonuna dayanan bir durum. 1996 yılının Ekim Ted Turner’ın TBS’i Time Warner ile birleşiyordu. Eric Bischoff’un kendi düşüncesine göre 1998 yılının Ağustos’unda Time Warner’ın WCW’nun varlığını istememesi çok açık bir durumdu. Bischoff’a göre daha önceden planlanmış bütçelerin yeniden planlanarak kesintiye uğratılması Time Warner için WCW’nun istenmeyen olduğunu açıkça sergiliyordu. Bischoff’un 1999’un sonlarında şirketten ayrılmasının ardından 2000’lerin ortasındaki geri dönüşü sonrası Time Warner’ın AOL ile birleşme hazırlığı WCW’nun çok az bir ömrünün kaldığına bir delil gibiydi, ona göre WCW bu birleşmeden sağ çıkamayacaktı. Bischoff dönemin Turner Entertainment başkanı Brad Siegel’a “madem düzeltmek istemiyorsunuz, onu neden elden çıkarmayı düşünmüyorsunuz” şeklinde bir teklif yaparak en azından şirkete bir kurtuluş yolu arama çabaları vardı. Bischoff ile Siegel arasında anlaşmazlık doğuran bu durum 2000’in sonunda çözüme kavuşacaktı, Siegel ondan şirkete müşteri bulmasını (ya da onu fonlayacak birini bularak almasını) istemişti.

Eric Bischoff bu işe büyük bir tecrübe ile girmiyordu, şirket için fon bulmak zor bir durum olacaktı. Bu noktada şirkete Fusient Media Ventures adlı bir grup ilgi gösterdi. Fusient ismi pek bilinmeyen bir isim olsa da grubun başındaki isim Brian Bedol bugün ESPN Classic adıyla bilinen Classic Sports Network’ün kurucu ortaklarından biriydi, şirketin başkan yardımcısı Steve Greenberg de diğer ortaktı. Classic Sports Network 1995’te kurulmuş ve 2 yıl sonra 175 milyon dolara satılmıştı. Fusient bu işlerdeki birikimi ile WCW’yu düze çıkarabilmek için doğru bir adaydı da denebilir. Bischoff ve Fusient WCW için 67 milyon dolar civarında bir parayı toplamayı başarmışlardı. Anlaşma yapılmıştı fakat özel bir durum mevcuttu. TBS halen azınlık hissesine sahip kalacak ve uzun dönemli bir yayın kontratına sahip olacaktı. Şirketin diğer bölümleri WCW’dan kurtulmak istese de “Turner” tarafı halen kopmak istemiyordu. Bischoff’un şirket için başka yayıncılar ile görüştüğü bir gerçekti fakat bu sözlü seviyede kalmıştı, hiçbir zaman bir teklif aşamasına geçilmemişti.

Şirketin devrinden sonra Fusient’in aklında birkaç büyük değişim olacaktı. Şirket artık merkezi olan Atlanta’dan batı yakasına taşınacaktı, bu değişimlerden ilkiydi. John Laurinatis planların Las Vegas’taki Hard Rock Cafe’de haftalık olarak şovların yayınlanmasıydı. Şirketin merkezi ise Los Angeles’ta olacaktı. Georgia Dome’u dolduran şirketin yeni dönemde bu hamleyi yapmasının sebebi elbette artık arenaları dolduramayacak hale gelmesiydi, özellikle son Starrcade’de 6 bin 596 kişiyle 7 bin rakamının bile altında kalmışlardı. Bischoff eskisi gibi arenaları dolduramadıklarına ve çözümün bu olduğuna işaret etmişti. Rakamlara bakıldığında gerçekten de WCW'nun 2000 yılında sadece iki şovda 10 bin üstüne çıkabildiği görülüyor, bunlar Souled Out ve Spring Stampede. Senenin geri kalanında gerçek anlamda büyük başarısızlıklar var.


WCW'nun "Yeniden Başlangıç" Sonrası Şovlarını Yapmayı Planladığı Las Vegas Hard Rock Cafe'nin Etkinlik Alanı

Aynı zamanda şirkette değişmesi gereken noktalardan biri de üretim süreciydi, daha bilinen haliyle booking mevzuları yani. WCW’nun rezaletlerini saymaya bence artık gerek yok ama şirketin son yıllarında en çok göze batanı 2000’deki Bash at the Beach şovunda yaşanan skandaldı, ayrıca Buff Bagwell’ın annesinin bir forklift üzerinde üzerinde olduğu bir maç da gerçekten yaşanmış bir olaydı. Bischoff bu durumu bir süreliğine kapalı tutup tekrar başlatmak olarak nitelendirmişti. Yazmak için beyaz bir sayfaya ihtiyaç vardı ve yeniden başlarken eskiyi ortadan kaldırmak gerekiyordu. İnsanların yeni WCW hakkında ne hissettiklerini belirtmeleri isteniyordu.


Buff Bagwell'ın Annesi Judy Bagwell Forklift Üzerinde

Bedol ve Greenberg yasal işlemleri sonuçlandırmak için çalışmaya devam ederken Eric Bischoff da WCW ofisindeki çalışanları ziyaret ederek kafa karışıklığı ve panik havasını dağıtmayı amaçlıyordu. WCW’nun geleceğine odaklanmak ve 6 Mayıs’ta gerçekleşecek Fusient döneminin ilk PPV’si Big Bang’e hazırlanmak bu ziyaretin ana amacıydı. Bu 6 Mayıs tarihi kesin bir tarih değildi Bischoff için, her şey 6 ay sonrası için düşünülüyordu aslında. Çünkü 6 aylık bir üretim süreci öngörülüyordu. Şovun tanıtımlarının sadeliğinin ana nedeni de aslında buydu, çünkü o tarihe yetişmek pek mümkün olmayacaktı. Aynı zamanda şirketin belirli kısımlarında kadrolar da şekillenmekteydi. Batan ECW’dan ayrılan Joey Styles anlatım masası için düşünülüyordu. Eric Bishcoff Styles’a Brian Bedol ile görüşmesi için bir davet yollamıştı. Styles spiker masası için Don Callis ismini önermişti şirkete. Diğer yandan Jerry Lawler ismini de dedikodu olarak duyduğunu söylüyor Styles, o dönem Lawler WWF ile kontratlı değildi.


Fusient Dönemi İçin Planlanan İlk Şov Olan WCW Big Bang Posteri

Aylardır yapılan planlamalar 11 Ocak 2001 tarihinde nihayet yeniden başlamanın ilk adımlarına dönüşüyordu. Bischoff ve iş ortakları ile Turner tarafından Brad Siegel anlaşmanın duyurulduğu bir konferans görüşmesi gerçekleştirdiler. Görüşmede Siegel Turner’ın şirketi hiçbir zaman satmak istemediğini ama tekliflerin olduğunu belirtti. Bedol ise WCW’nun 2 numaralı güreş markası olmasından memnun olmayacağını söyledi. Bischoff da WCW’nun geleceğinin parlak göründüğünü düşünüyordu ve çalışanlar anlaşmanın yapıldığını öğrenince rahatladılar. John Laurinaitis’e göre bu durum onlar için olumluydu, yeni patronların gelmesi ve Bischoff’un orada olması nWo tarzı bir ikinci kıvılcımı da beraberinde getirebilirdi.

İşleri değiştiren adımlardan biri ise aynı güne denk geldi. AOL 11 Şubat 2000’de Time Warner’ı aldığını açıklamıştı, fakat iki şirketin birleşmesi ancak 11 Ocak 2001’de gerçekleşmişti. Yeni sahiplerin gelmesiyle birlikte her şey tekrardan incelenecekti, özellikle WCW. 2000’de şirketin aşağı yukarı 60-80 milyon dolar arası kaybettiği tahmin ediliyordu. Fusient şirketi almak konusunda aynı noktadaydı, Bischoff da yeni dönem ve Big Bang için çalışmaya devam ediyordu. Anlaşmanın duyurulmasından itibaren satın alma süreci başlamıştı. Fusient’e göre 45-60 gün arasında biteceği düşünülen süreç daha fazla vakit alıyordu ve Mart ayına gelindiğinde satış resmileşmemişti.

18 Mart’ta yapılacak Greed PPV şovundan iki gün önce Turner Broadcasting’in yeni CEO’su Jamie Kellner ile Turner Entertainment’ın patronu Brad Siegel şirketin akıbetini belirlemişlerdi. 20 Mart tarihi WCW’nun “büyük patlaması”nın başlamadan bittiğinin ilan ediliş günüydü. Jamie Kellner ve diğer üst yöneticiler TNT’nin bir dizi kanalı olarak, TBS’in de komedi ve spora odaklı bir kanal olarak yapılanması gerektiğini düşünüyorlardı. Bu nedenle iki kanaldaki tüm WCW yapımları iptal edilecekti.

Jamie Kellner kapalı kapılar ardında yöneticilerin güreşin hiçbir şekilde istemediğini ifade etmişti. TBS’in sözcüsü Jim Weiss New York Times’a güreşin oluşturdukları TNT ve TBS markalarına uygun olmadığını söyleyecekti. Elbette bu durum anlaşmayı bozacaktı çünkü herhangi bir yayın anlaşması olmadan WCW’nun değeri yok gibiydi. İroniktir ki Eric Bischoff anlaşmanın içinde TBS’in olmasını istemiyordu, ama anlaşmayı yakan da yayın saatinin aradan çıkması oldu. DDP Eric’in şirketi devralma konusunda istekli olduğunu fakat bunun TBS’te olmasını istemediğini belirtiyor. Eric Bischoff o dönem bize üç ay versinler de kendimize bir kanal bulalım şeklinde bir ifadede bulunmuş ayrıca yine DDP'nin sözlerine göre.

Hikayenin kalan kısmı ise belli. Nitro ve Thunder’ın yayın saatlerinin iptaline karar verilişinin ardından yapılan Greed şovu ve ertesi gün Nitro’da Eric Bischoff’un telefon konuşması üzerinden yaptığı açıklama:


“Çoğunuz biliyorsunuz ki 6 aydır bir grup insanla beraber World Championship Wrestling’i alarak onu büyülterek tekrar yarışmacı ve dominant bir dünya çapında organizasyona çevirme amacıyla çalışıyoruz.” diyordu Bischoff, kırgın bir ses tonuyla. “Fakat son zamanlarda önümüze engeller çıktı, hatta tuğladan örülmüş duvarlar çıktı.” diye ekliyordu.

Aynı hafta içinde WWF ile Turner arasında daha önce başlayıp pek ilerleme kaydedilememiş görüşmeler tamamlanıyor ve WCW markası ile şirketin medya arşivleri seçili kontratlarla WWF’e satılıyordu. 26 Mart 2001’de son kez Turner televizyonlarından yayınlanan ve Vince McMahon’ın açtığı Nitro şovu ile birlikte Pazartesi Gecesi Savaşları resmen kapanıyordu.

Uzun zamandır yazı işlerine pek giremiyordum. Son zamanlarda forumda da WCW'nun sonu hakkında konular olunca kısa süre önce gördüğüm konu üzerinden gittim. Konuyla ilgili araştırma yaparken böyle bir çalışma olduğunu görünce de olabildiğince temiz anlatım ile çevirmeyi uygun gördüm. Belki bu konular hakkında birkaç içerik daha çıkabilir kronoloji tadında, ilerde vakit bulabilirsem onları da çeviririm burada.
 

ERO

ERO THE G O D
Yönetici
Üst Süper Moderatör
Katılım
5 Nisan 2020
Konu
2,380
Mesaj
19,990
Toplam Beğeni
2,240
Konum
Osaka'nın Dağları
Favori Güreşçisi
Jericho/Balor/Asuka
RPG Karakteri
EVIL KANA
Kredi
2050
Ellerine sağlık Hikocum.
 

Pink Floyd

role model
Emekli
Premium++
Katılım
2 Nisan 2020
Konu
1,110
Mesaj
10,545
Toplam Beğeni
1,362
Konum
İstanbul
Favori Güreşçisi
Bayley
Kredi
495

worldclass

Konrad
Premium++
Katılım
2 Nisan 2020
Konu
101
Mesaj
1,636
Toplam Beğeni
778
Favori Güreşçisi
Mick Foley
Kredi
350
Güreş dünyasının ve özellikle Vince'in Bisch'den öğrendiği çok şey oldu. Monday Night Wars'ın 84 haftalık WCW hükmünde kendisinin büyük bir etkisi olduğu aşikar. Çoğu kişi benle hemfikir olmasa da, tüm bu pazartesi savaşları curcunasının en ikonik anı zannımca ilk nWo Nitro şovunun açılışıdır. Bischoff'un motorla arenaya girişi ve devamında nWo'yu takdim etmesi. Nash'ler, Hall'lar, Rude'lar, Hennig'ler ve akabininde de voodoo child Hogan'ın girişi. İşin ironik kısmı ise Bischoff'un sonraki röportajlarda WCW'nun aslında 98'de öldüğünü itiraf etmesidir sanırım. 2000'de, WCW ona her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu sırada geri dönmüşken "sevdiğim organizasyona geri dönüyor gibi hissetmemiştim" demesi bile fazlasıyla can alıcı.

99'un sonlarına doğru Russo'nun şirkete gelmesi ve çok geçmeden de Bischoff'un dönüşüyle ikilinin tüm güreşçileri ringe toplayıp konuşma yapması, New Blood ve Millionaire's Club gibi oluşumların hayranları yeterince cezbedememesi ve tekrar başa sarılan nWo senaryosu (nWo 2000) gibi şeyleri uzun uzadıya tartışmayı çok istiyorum aslında fakat Big Bang'le ilgili gördüğüm hayran yorumları çok da kasmamaya itiyor beni. "Bu şovun ana sloganı 'WCW'nun Baştan Yaratılışı' olsa da hayal gücümü ana olayında Jason Jett ve Shane Helms göreceğim bir şov için genişletemem" tarzı bir yorum okumuştum ama kimin ağzından çıktığını hatırlamıyorum, katılmadığımı da söyleyemem.

Milyon dolarlar kaybedip her hafta reytinglerde rakibine kaybeden bir şov olsa da Nitro TNT'nin en çok izlenen şovuydu. İşler WCW için ne kadar kötüye gitmiş olursa olsun böyle bir finali hak etti mi, bence etmedi. Vince nWo'nun arkasına aldığı rüzgarı öyle bir kesti ki WCW tarihinin son Nitro şovunun açılışında bile kendisi var. Vince için ne kadar güzel bir sonsa, Bisch için o kadar kötü.

Ayrıca ekstra bir bilgi vereyim araya. Jeremy Borash bir belgeselde Vince ve Shane'in Nitro'nun son şovunda ekrana bağlanıp WCW'yu satın aldığını açıkladıkları olaylar sırasında bir WCW personelinin -isim vermiyor- ringe atlayıp bu McMahon ailesi melodramını mahvetmeyi planladığını söylemişti. Borash arkadaşına "buna değmez" diyerek istilacıların WCW'yu öldürmesine izin verdiğini itiraf ediyor belgeselin devamında. Bunu yapmayı düşünmek, özellikle en kötü halindeki WCW için bunu yapmayı düşünmek aptalca olsa da WCW sadece Ted Turner'ın parasını yiyen ve gelip geçici bir şirket olmanın çok ötesinde yer edindi ekranlarda. Savaşta hep ikinci olmak mı, yoksa tamamen batmak mı derseniz... Onun cevabı bende yok. WCW için her zaman "ya olsaydı" demekle yetineceğiz maalesef.

Ellerine sağlık, daha sık bekleriz çeviri/yazılarından.

 

Mr. Hardcore

Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Haziran 2020
Konu
2
Mesaj
192
Toplam Beğeni
79
Favori Güreşçisi
Jeff Hardy
Kredi
200
Eline, emeğine sağlık. Profesyonel güreşle tanışmama vesile olduğu için WCW'nun yeri bende ayrıdır, saçma bookingler işin tuzu biberi olmuş. Maçta Buff Bagwell'in annesini forkliftte tutmak hangi parlak zekalı senaristin fikriydi, çok merak ediyorum?
 

Üst