Köşe Yazısı | Önizleme: All In London

Beast Incarnate

#uncensored☝️
Konular
4,964
Beğeni sayısı
3,430
PG Nakit
3,015
RPG Karakteri
Brock Lesnar w/ Paul Heyman
Favori Güreşçi
Brock Lesnar
1 1
Yazan: Doğan "Beast Incarnate" Yavuzer

Profesyonel güreş tarihinin en büyük şovları arasına girmeye aday bir etkinlik, All In London... Bugünkü yazımızın konusu bu şovu her şeyiyle ele almak olacak. 90 bin kişilik Wembley için hazırlanan bu şovun maç kartındaki her bir maçı ayrı ayrı değerlendirip neler olabileceğini öngörmeye çalışacağız ve maçların hikayelerine dair değerlendirmelerde bulunacağız. Keyifli okumalar dilerim.

F3fV3zUWUAMgJXk

ROH Dünya Tag Team Şampiyonluğu - Aussie Open (ş) vs. MJF & Adam Cole

Normal şartlarda Zero Hour/Kick-off maçlarını değerlendirmem, zira buradaki maçlar değerlendirilmeye değecek cinsten maçlar olmaz genellikle. Ama bu sefer işin içinde Adam Cole & MJF var ise karşılarında iki tane 19 litrelik damacana varsa bile yazılacak birkaç kelam vardır. Bu maçla alakalı da elbette söylenecek bir şeyler bulunur. MJF ile Cole arasındaki hikayeden pek tabii ki main event kısmında bol bol konuşacağız, fakat bu maçı ilgilendirecek kısımda bazı şeyler var. Hatta tahminimi de şekillendiren kısım burası oldu aslında. MJF ile Cole arasındaki bu dostluk, bu hikaye burada kesinlikle bitmeyecektir. Strong & Kingdom olaylarının da denkleme eklenmesiyle beraber ROH'i daha çok izletebilme operasyonu yapılacağını ve MJF ile Cole'un zaman zaman ROH şovlarında da kullanılması gibi bir hamleye gidileceğini düşünüyorum. Kaldı ki Kingdom-Cole-Strong hikayelerinin özü, ruhu ROH'e aittir, böyle bir durum da varken bunun değerlendirileceğini düşünüyorum. Ayrıca seyircinin de görmeyi çok isteyeceği MJF & Cole şampiyonluğunu izletme olayını da gerçekleştirmek için AEW'nun bundan daha iyi fırsatı olamaz kesinlikle. O yüzden ben bu maçtan MJF ile Cole'un galip geleceğini düşünüyorum.

Tahmin: MJF & Adam Cole kazanır.

F4Q0tC6X0AE7OAU

AEW Dünya Trios Şampiyonluğu - House of Black (ş) vs. The Acclaimed & Billy Gunn

İşin açıkçası bütünüyle vakıf olmadığım, ana hatlarıyla biraz biraz bilgi sahibi olduğum bir çekişme. Billy Gunn üzerinden okunması gerekiyor bu maçın kesinlikle, kaldı ki bu maçın oluşumunu sağlayan isim de Billy Gunn oldu. House of Black'in Billy Gunn'ın HoF mirasına gösterdiği saygısızlık ve Billy Gunn'ın astığı botlarına gösterilen muamelenin ardından son bir dans olarak o botları tekrardan giyeceği bir maç. AEW, Billy Gunn'a son bir kemer vermek ister mi bilemiyorum ama bende bu sorunun cevabı pek de yeşil ışıklı değil gibi. House of Black'in bu gidişatını bu şekilde sonlandıracaklarını kesinlikle düşünmüyorum. Billy Gunn'a artık tamamen benden geçti dedirtecek bir maç kurgulanacağına inananlardanım. Ki zaten olması gereken de bu bence, House of Black gibi bir ekibe böyle bir mağlubiyet aldırmak ekibin halihazırdaki forsunu fazlasıyla düşürür bence. Collision'ın en önemli parçalarından birisi olan bu ekibi bu şekilde heba etme riskini almayacaktır AEW.

Tahmin: House of Black kazanır.

F4URKdEXUAADVtY

Coffin Maçı - Darby Allin & Sting vs. Swerve Strickland & Christian

Bu feudun hikayesi de hiç fena işlenmedi bence. Swerve Strickland'ın AEW'da çıkardığı işten inanılmaz memnunum, WWE'de de çok beğeniyordum zaten Strickland'ı. Ama WWE bu adamı ana kadroda kullanmak istemedi, ne büyük bir cevheri kaybettiklerini bugün görüyorlardır umarım. Ki Strickland da birebir bunu demiş, sağlam racon... Bu hikayenin içerisinde AR Fox da vardı aslında, birkaç haftalığına Mogul Embassy'e alınıp son şovda kovuldu. AR Fox bilmiyorum kötü güreşçi değil ama bu maç kart için kesinlikle zayıf duruyordu, ama bunun planlı bir şekilde geliştiğini düşünüyorum. Bence en başından beri plan bu maçta Strickland'ın yanına Christian'ı koymaktı ve çok da güzel bir hamle oldu kesinlikle. Maçtaki o eksik parçayı tamamlamış oldu. Son şovda Nick Wayne'e karşı kestiği belaltı promo inanılmaz iyiydi. Şu an profesyonel güreşteki en iyi heellar arasında rahat ilk 3'e koyarım Christian'ı, inanılmaz bir performans sergiliyor heel olarak gerçekten ve bu performansı ile All In kartında yer almaması büyük rezalet olurdu zaten. Biraz da Sting hakkında konuşayım, yahu dedem yaşında adam ama hala ekranda gördüğüm zaman heyecandan elim kolum bir taraflarına kaçıyor. Ben böyle bir karizma görmedim, bu endüstri için değeri kesinlikle tartışılmaz. AEW'da çizdiği rota da her şeyiyle muazzam, dahil olduğu her hikayeyi en az 1-2 kademe yukarı çekiyor. Darby Allin gibi bir çocuğu bile izlenebilir kılmak çok büyük iş, Allin'de ilk izlediğim günden beri hiç mi hiç yokum maalesef. Ama AEW bu işi Sting ile beraber çok iyi kotarıyor. Wembley'de Sting mağlubiyeti izleyeceğimizi asla düşünmüyorum, ki maçın türü itibariyle heel ekibin deplasmana geldiğini hesaba da katarsak ibre tamamiyle Sting & Darby ikilisine kayıyor.

Tahmin: Darby Allin & Sting kazanır.

f3snghoa8aaal4g.webp

Trios Maçı - Kenny Omega, Hangman Adam Page & Kota Ibushi vs. Konosuke Takeshita, Jay White & Juice Robinson

Yani bu maça dair yazılıp çizilecek pek bir şey yok gibi. Sadece Omega vs. Takeshita'yı ayrı bir singles match olarak izlemek istediğimi belirteyim ek olarak. Takeshita'nın performansını inanılmaz beğeniyorum çünkü. Son Blood & Guts maçında da yıldızı parlayan ve maç içinde öne çıkan isimlerdendi. Bu maçın hikayesi de Blood & Guts'tan süregelerek ilerledi zaten, sonrasında da Callis önderliğinde BC Gold ikilisi dahil oldu maça. Ring içi olarak kesinlikle üst düzey bir doyuma erişeceğimize inandığım bir trios maçı olacaktır. AEW'nun çiçeği burnunda puroresu yıldızı Kota Ibushi ile taze kontrat yenilemiş Elite ikilisine Wembley'de "Bu adamlar bizim tapulu malımız" şekli bir racon ile bir galibiyet yazılacaktır, sonucundan en emin olduğum maçlardan birisi.

Tahmin: Kenny Omega, Hangman Adam Page & Kota Ibushi kazanır.

F4RyOgqWAAA-39w

Stadium Stampede - Blackpool Combat Club & Santana & Ortiz vs. Best Friends, Orange Cassidy, Eddie Kingston & Pentagon Jr.

Wembley gibi bir stadyumda yapılacak bu şova Stadium Stampede maçı konmasa olmazdı zaten. BCC, Lucha Bros ve Best Friends arasındaki bu gerilimin Stadium Stampede için kurgulandığı rahatlıkla erişilebilecek bir çıkarımdı. Yalnız maçın bu hali inanılmaz iyi oldu gerçekten, Eddie Kingston'ın da buraya eklenmiş olması ve dönüşleriyle birlikte Santana & Ortiz eklemesi maçı inanılmaz bir yere evriltti. Eddie'nin Mox ve Claudio ile olan gerginlikleri, Mox'un Cassidy ve Penta nefreti, Santana & Ortiz'in yıllardır Best Friends ile aralarındaki düşmanlıkları. BCC'nin Best Friends ile büyüyen voltajı derken içerisinde birçok nefret kombinasyonu içeren bu maç Stadium Stampede konseptinde eğlence motiflerinin de eklenmesiyle keyifli bir ürünü ortaya çıkaracaktır kesinlikle. Fenix'in maçtan çıkarılması BCC'ye 6. adam bulunamamasından kaynaklı oldu muhtemelen, şu tayfadan da çıkarılması en makul adam hikayeler bazında kesinlikle Fenix'ti zaten. Ama Lucha Bros'u da tam takım bu maçta izlemiş olmak isterdim. Maçın galibine dair tahminim ise BCC tayfadan yana olacaktır. Çünkü özellikle Danielson'ın da sakatlığıyla beraber BCC'nin bayağı yetim kaldığı ekranda o kadar belli oluyor ki, üstüne üstlük Blood & Guts'ta da bir mağlubiyet aldılar ve bu ekibin hızlı düşüşü sürüyor. Bu düşüşü durduracak maç da Stadium Stampede olacaktır. Mox, Orange Cassidy üzerinde maçı bitirip International'a yürür artık ve Cassidy'nin bitmek bilmeyen saltanatını sonlandırır sonrasında.

Tahmin: Blackpool Combat Club & Santana & Ortiz kazanır.

F3zbkesbMAALQgd

AEW Dünya Kadınlar Şampiyonluğu - Hikaru Shida (ş) vs. Saraya vs. Toni Storm vs. Dr. Britt Baker D.M.D.

Bu kartın oluşumunu Hikaru Shida sürprizi domino taşı gibi etkilemiş oldu ve bu dört ismin karşı karşıya geleceği bir kemer maçı ortaya çıktı. Shida'nın şu evrede kemeri kazanmasını hiç beklemiyordum, Toni Storm bir şekilde güzel ilerliyordu çünkü. Ama Shida da yeteneği ve AEW kadınlar divizyonundaki konumu bakımından bizi üzmez. Aslında benim bu maça dair ilk tahminim kemeri henüz almış olmasından ötürü Hikaru Shida idi. Ama burada @Coup de Grâce'ya crediti vermezsem olmaz, dün gece kendisiyle muhabbet ederken Saraya faktörünün altını çizdi bana. Artık Saraya için vakit geldi dedi, kemeri kazanmalı dedi. Ben de ekledim, "Üstelik bir de Wembley'de, İngiltere'de, vatanındayken şov, hayatta bu maçı almadan gelmez." Sonrasında biraz daha düşündüğümde Storm ile Saraya'yı şu durumda birebire götüremeyeceklerine göre Shida'yı da denkleme sokup sonrasında yaptıkları yalandan turnuva ile Storm'un akabinde Britt Baker gibi bu maça ve All In gibi bir şovun kartına yakışacak üst potadan bir ismi de ekleyerek güzel bir hamle yapmış olabileceklerini düşündüm. Tüm planın Saraya'nın kemeri kazanabilmesi ama bu vadede Outcasts'in de bozulmaması, üstüne üstlük güzel bir maç kartı çıkarabilmesi üzerine kurulmuş olabildiği fikri benim aklıma inanılmaz yattı. Ezcümle, Saraya'nın AEW macerasında artık bir kemer kazanma vakti geldi ve bunu da Wembley'de, kendi seyircisinin önünde yapacaktır. Sonrasında ise bence Storm'un hasetlik işleriyle beraber Outcasts dağılacaktır ve Saraya top face bir şampiyon olarak yoluna devam edecektir.

Tahmin: Saraya kazanır.

F4KlwGDWgAAc-5t

Real World Şampiyonluğu - CM Punk (ş) vs. Samoa Joe

Bu maçın olayı az çok belli, Joe gibi bir adamın bu şovu kaçırması büyük bir fiyasko olurdu şu durumda ve CM Punk'ın da Real World Championship senaryosuna şerh koyması için böyle kallavi bir maça, çekişmeye ihtiyacı vardı. Sonrasında da bu feud doğdu ve All In kartına bu eşleşme eklenmiş oldu. CM Punk'ın Collision'da hem monster heel'ı hem de babyface'i oynama mindf*ck'ı inanılmaz hoşuma gidiyor. Real World Championship işi de WWE'de Cena ile girdiği meşhur hikayenin devamı gibi düşünülmüş bir hikaye. Bu maç da galibinden en emin olduğum maçlardan birisi, Punk bu hikayeyi büyütüp büyütüp Double or Nothing ya da Revolution döneminde MJF'in karşısına dikilecektir. Joe'ya en ufak bir şans bile vermiyorum. Ama çok iyi bir maç izleyeceğiz bence, özellikle hikaye anlatımı bakımından bizi tıka basa doyuracak bir maç bekliyorum.

Tahmin: CM Punk kazanır.

F3uAUxeasAALC25

Chris Jericho vs. Will Ospreay

Ana olay haricinde en sabırsızlıkla beklediğim maç. Jericho & Callis hikayesinin bu kadar çabuk çözüleceğini ben beklemiyordum şahsen, uzun süreli bir storyline olur diyordum ama meğerse planlar çok başkaymış. Will Ospreay eklemesi tek kelimeyle ŞA-HA-NE. Benim güncelden GUNTHER ile birlikte favorim Will Ospreay kesinlikle. G1 Climax'teki muazzam performansını da izleyince bu adamı ne kadar özlediğimi fark etmişim. Zaten 2018'den beri inanılmaz bir yapılanmaya gidiyor, ama özellikle son 1-1.5 sene içinde kendisine bambaşka şeyler katmış bu belli. Artık kendisini ABD promotelarına hazırlıyor bu çok belli. Son şovdaki kontrat töreninde NJPW ile kontratının bitmesine 6 ay kaldığından bahsedip sonrasında Elite, Danielson, Punk, Jericho isimlerden daha iyi olduğunu kanıtlayacağını söyledi. Bu cümleler açık ve net bir şekilde 6 ay sonra kendimi AEW'ya bağlayacak o kontrata imzayı atacağım demek oluyor ve ben Will Ospreay'nin AEW kariyeri için şimdiden inanılmaz heyecanlanmaya başladım. Jericho'nun Ospreay'e verdiği cevap da şahaneydi, iki ismin arası iyiden iyiye gerildi son kontrat töreninden sonra ve maçın olası sertlik dozajı da 2'ye katlandı kesinlikle. Benim bu maçtan beklentim yüksek, Ospreay'in bulunduğu her maçtan beklentim yüksek oluyor zaten otomatik olarak. Ben Jericho'nun yükseltme misyonuna burada da devam edeceğini düşünüyorum ve AEW'nun yeni starına 6 ay öncesinden muazzam bir zemin hazırlayacak bu galibiyeti kabullendiğine inanıyorum. Ayrıca Ospreay'de de kendi vatanının seyircilerinin önünde güreşme faktörü var, Ospreay'nin AEW macerasına girişi için muazzam bir seçim bu şov ve maç.

Tahmin: Will Ospreay kazanır.

F3IUdN3XkAAjja4

AEW Tag Team Şampiyonluğu - FTR (ş) vs. Young Bucks

Tag team güreşinin Ronaldo ve Messi'si... Young Bucks'ın sunduğu ürünle aram hiç iyi değil ama saygı duymamak çok büyük ayıp olur. Ama bu iki takım arasındaki long-term storyline'ı çok beğeniyorum. Ki dinamikleri de bayağı uyuşuyor. Elite ve tag team wrestling aşığı Dave Meltzer'i yine orgazm şelalesine dönüştürecek, 5 yıldız üstü bir maç çıkaracaklarını düşünüyorum. FTR'ın belt collector olayı gözlerimi dolduruyor, WWE'de izlerken bayılıyordum bu ekibe ve asla hak ettiklerini alamadıkları bir dönem vardı. En nihayetinde doğru yola vardılar ve şu an profesyonel güreşteki en iyi tag team konumundalar kesinlikle. Bu maçtan da beklentilerim yüksek, YB'nin manyak manyak spotlarına rağmen bu maça katlanılır. Her şeyden önce güzel bir hikaye sunumu olacaktır, bu bile kafi benim için. Maçı ise maalesef ki Young Bucks'ın kazanacağını düşünüyorum. Trios maçında da dedim ya, taze kontrat kapmış şirketin yüzleri... Şu maçtan mağlubiyetle ayrılmalarına imkan dahi yok, hem de uzun süredir TTC'den uzak kaldıklarını da hesaba katarsak.

Tahmin: Young Bucks kazanır.

F2orfX9asAAlzpz

AEW Dünya Şampiyonluğu - MJF (ş) vs. Adam Cole

Ve geldik sona... Son yıllarda izlediğim en iyi hikayeler arasında ilk 3'e kesinlikle girer, belki de ilk sıradadır bilemiyorum. Güreş izlemeye geri döndüğüm günden beri şu hikayenin en güzel yerine denk geldiğim için o kadar mutlu hissediyorum ki kendimi. Dynamite şovları atmosferinden dolayı beni kendine çok çekemiyordu normalde, ama sırf bu hikaye için Dynamite şovlarını açıp baka baka Dynamite şovlarına resmen beni oryantasyonla sokmayı başardı bu ikilinin hikayesi. Ring dışındaki banttan verilen eğlenceli segmentleri, sonrasında ringdeki segmentleri... Hepsinden ayrı ayrı keyif aldım, bu kadar özenli ve kaliteli, tarihe girecek cinsten ağır top konumundaki hikayeler izlemeyi gerçekten çok özlemişim. MJF'in şirketin 1 numaralı şampiyonu olarak top face şeklinde de kendisini kanıtlaması gerekiyordu ve bu hikaye ona hayli önayak oldu. İki isimin dostluğu o kadar güzel işleniyor ki, Cole da MJF de kariyerleri boyunca şerefsizlik yapma potansiyellerinin hayli yüksek olmasıyla bilinir. Bu potansiyellerinin üzerine çok iyi oynandı hikayede, iki ismin de bir anlık ihanet çemberine gidip geldiği anların her birine bayıldım hikaye boyunca. Bunun top seviyesi de MJF'in son şovda yüzüğünü takıp sonradan sakladığı anda yaşandı. Takım olarak dinamikleri de muhteşem bu arada, geçen ay Collision'da FTR ile çıkardıkları maçı çok beğendim mesela. Garcia & Guevara ikilisiyle de güzel bir entertain ürünü sundular bize. Normal şartlarda bu maç isim bakımından All In klasmanında main event olabilecek bir potansiyele kesinlikle sahip değildi, ama o kadar güzel bir hikaye yazıldı ki kelimenin tam anlamıyla hakkını verdiler yani bu işin. MJF'i de Adam Cole'u da çıkardıkları bu işten dolayı ayrı ayrı tebrik ediyorum, bu hikayenin yazarı olan Tony Khan'ın da ayrı bir takdiri hak ettiğini de belirtmemek olmaz tabii ki. Eleştirdiğim birçok yönü var Khan'ın ama Sezar'ın hakkını Sezar'a vermemek de bizim ayıbımız olur. Bu hikayenin ben hala devam edeceğini düşünüyorum bu arada, yazının ilk bölümünde de bahsetmiştim. Bence bu ikili ROH Tag Team kemerlerini alacak, bu maçta da çok epik şeyler izleyeceğiz ama dostlarından hala bir şey eksilmeyecek bu vadede, benim düşüncem bu yönde. Ki bu hikayenin şu an bitmemesi de gerekiyor zaten, çünkü bu hikaye kapsamında yapılabilecek çok daha güzel şeylerin olduğunu hissedebiliyorum. Strong'un da Kingdom ile birlikte hikayenin yan uzantısı olarak dahil olması potansiyeli iyiden iyiye arttırmış durumda. Maça dair tahminlerime gelecek olursak da bu denli yoğun bir hikayeye sahip olan bu maçta hikaye anlatımının da hat safhada olacağı kanaatindeyim, üstte de dediğim gibi bence tüyleri diken diken edecek sekanslar izleyeceğimiz, AEW tarihine kazınacak bir maç izleyeceğiz. Ve pek tabii ki bir sürpriz olmazsa AEW'nun önümüzdeki bir 10 senesinin yüzlerinden birisi olacağından emin olduğum MJF'in bu maçtan galip ayrılacağını düşünüyorum. CM Punk ve MJF, Real World Championship hikayesinde buluşana kadar kemerlerini kaybetmeyeceklerdir.

Tahmin: MJF kazanır.​

Gloom

still just a rat in a cage
Konular
1,890
Beğeni sayısı
1,445
PG Nakit
385
1
Açıkçası Saraya'nın kemeri kazanmasını istiyordum ama bunun arkasını yeterince doldurabildiklerini hiç düşünmemiştim. Yani SIRF Londra olduğu için kemeri almış olacak Saraya. Bakalım. Eline sağlık adminim.

Beast Incarnate

#uncensored☝️
Konular
4,964
Beğeni sayısı
3,430
PG Nakit
3,015
RPG Karakteri
Favori Güreşçi
Brock Lesnar
1 1
Açıkçası Saraya'nın kemeri kazanmasını istiyordum ama bunun arkasını yeterince doldurabildiklerini hiç düşünmemiştim. Yani SIRF Londra olduğu için kemeri almış olacak Saraya. Bakalım. Eline sağlık adminim.
Bu açıdan haklısın evet, ama bu işin altını kemeri kazandıktan sonra dolduracaklardır bence. Outcasts'te çatırdamalar olacaktır, Storm bırakmaz bu kemerin peşini.

Gloom

still just a rat in a cage
Konular
1,890
Beğeni sayısı
1,445
PG Nakit
385
1
Bu açıdan haklısın evet, ama bu işin altını kemeri kazandıktan sonra dolduracaklardır bence. Outcasts'te çatırdamalar olacaktır, Storm bırakmaz bu kemerin peşini.
Storm zaten AEW bünyesindeki kadınlar arasından favorim. Konuyu All In'den uzaklaştıracak am sence Saraya'dan izleyeceğimiz olası bir reign nasıl olur? Kemer dönüp dolaşıp Storm'un beline oturur yakın zamanda gibi geliyor bana.

Beast Incarnate

#uncensored☝️
Konular
4,964
Beğeni sayısı
3,430
PG Nakit
3,015
RPG Karakteri
Favori Güreşçi
Brock Lesnar
1 1
Storm zaten AEW bünyesindeki kadınlar arasından favorim. Konuyu All In'den uzaklaştıracak am sence Saraya'dan izleyeceğimiz olası bir reign nasıl olur? Kemer dönüp dolaşıp Storm'un beline oturur yakın zamanda gibi geliyor bana.
Ben son dediğine katılmıyorum ya. Saraya'nın yaşı da daha genç baktığın zaman, Toni Storm'u yükseltme gibi bir niyeti yoksa bunu anlarım yani. Kendisinin de talihsiz sakatlıklarının ardından yeni bir kariyer rotası çizmesi gerekiyor ve bunu yapmak için AEW'ya geldi zaten. Storm'a kemeri kazandıracağı bir feud için kemer galibiyeti alacağını düşünmüyorum ben, Storm ile feuda gireceklerse bile Storm'a karşı galip gelir bu feuddan kısa vadede.

Beast Incarnate

#uncensored☝️
Konular
4,964
Beğeni sayısı
3,430
PG Nakit
3,015
RPG Karakteri
Favori Güreşçi
Brock Lesnar
1 1
Babam şov yapmış ya, AEW izlemeyen biri olarak, Wembley şovu öncesi ne kadar bilgi toplanabilirse o kadar bilgi toplatmış adam. Eline emeğine sağlık.
Şovu da izleyeceğini görmüştüm zaten, faydalı bir içerik olmuştur umarım hoca.

Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: